Przeskocz do treści

pierwsza strona

Konkurs Prac Uczniowskich z Matematyki im. Pawła Domańskiego

o artykule ...

 • Publikacja elektroniczna: 7 listopada 2016
 • Czas ostatniej modyfikacji: 1 października 2018

Konkurs Uczniowskich Prac z Matematyki to zawody elitarne. Zwyciężyć w nim można jedynie wtedy, gdy przedstawi się samodzielne matematyczne dokonanie. Nic dziwnego, że jego laureaci są potem (po ćwierćwieczu to już wiadomo na pewno) wybitnymi matematykami. Tak się nawet zdarzyło, że w 2003 roku opiekunką zdobywczyni złotego medalu była laureatka jednego z pierwszych Konkursów - dziś już profesor jednego z czołowych uniwersytetów. Ale nie jest to regułą - ciekawe prace otrzymujemy z wielu szkół z różnych regionów Polski.

Protokół posiedzenia Jury XL Konkursu Uczniowskich Prac z Matematyki
im. Pawła Domańskiego

Jury Konkursu Uczniowskich Prac z Matematyki w składzie: Andrzej Komisarki - przewodniczący jury, Bartłomiej Bzdęga, Adam Dzedzej, Andrzej Grzesik, Kamila Łyczek, Zdzisław Pogoda po wysłuchaniu w dniu 27 września 2018 roku prezentacji prac dopuszczonych dofinału, biorąc pod uwagę dobór tematów, treść prac i sposób ich przedstawienia, postanowiło, co następuje:

 • Złoty medal i nagrodę w wysokości 1500 zł otrzymuje:
  Stanisław Hauke za pracę Czworokąty bliźniacze (XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie, opiekun Waldemar Pompe)
 • Srebrny medal i nagrody w wysokości 1000 zł otrzymują:
  Filip Rękawek za pracę O trójkątach kappa i ich własnościach (Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. C. K. Norwida w Garwolinie, opiekun Michał Szurek)
  oraz
  Mariusz Trela za pracę Kolorowanie prostych w |F2 p (V LO w Krakowie, opiekun Dominik Burek)
 • Brązowy medal i nagrodę w wysokości 500 zł otrzymuje:
  Paweł Sawicki za pracę Hexapawn wydłużony (III LO w Gdyni im. Marynarki Wojennej RP, opiekun Wojciech Tomalczyk)

Pozostała finałowa praca: Jakub Szulc O wielomianach symetrycznych (Zespół Szkół Uniwersytetu Mikołaja Kopernika Gimnazjum i Liceum Akademickie, opiekun Daniel Strzelecki)

Opiekunowie prac: Dominik Burek, Waldemar Pompe, Daniel Strzelecki, Michał Szurek, Wojciech Tomalczyk otrzymują dyplomy honorowe. Finaliści i opiekunowie prac otrzymują również nagrody rzeczowe ufundowane przez: Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, PWN, Wydawnictwo Szkolne Omega, Wydawnictwo Aksjomat.

(-) podpisy Członków Jury

***

obrazek

Organizowany przez Polskie Towarzystwo Matematyczne i redakcję Delty Konkurs Uczniowskich Prac z Matematyki jest dla takich młodych ludzi: ciekawych i zainteresowanych, doznających zachwytu lub zadziwienia, gotowych poświęcić czas i myśli na zbliżenie się do obiektu owego zachwytu, zadziwienia czy ciekawości. Wbrew pozorom, w matematyce jest mnóstwo miejsca na oryginalne obserwacje, nowe pytania czy nowe odkrycia - niekoniecznie na miarę Wielkiego Twierdzenia Fermata, ale wystarczające, by dostarczyć autorowi intelektualnej satysfakcji. Od pierwszej edycji Konkursu w 1978 roku doznało jej paruset młodych ludzi, z których znacząca część została przy matematyce także w życiu zawodowym. Praca nadesłana na Konkurs bywała dla większości uczestników pierwszą próbą zmierzenia się z pracą badawczą, pierwszą próbą zapisania jej efektów. Niekiedy były to próby bardzo udane; bywało, że finaliści Konkursu Uczniowskich Prac z Matematyki trafiali do Konkursu Młodych Naukowców Unii Europejskiej (EUCYS), odnosząc w nim niemałe sukcesy, włącznie z I nagrodami dla Michała Marcinkowskiego w 2006 roku za pracę o geometrycznych przekształceniach wiążących proste Eulera i Nagela (złoty medal w KUPzM w 2005) oraz dla Magdy Bojarskiej w 2008 roku za pracę o cyklach Hamiltona w uogólnionych grafach Halina (srebrny medal w KUPzM w 2007 roku).

Spośród nadesłanych do redakcji Delty prac wybierane są najlepsze, uznane za warte prezentacji w finale, gdzie są oceniane przez jury złożone z zawodowych matematyków, najczęściej zajmujących się także popularyzacją matematyki. Jury może przyznać medale złote, srebrne i brązowe; wiążą się z nimi nagrody pieniężne. Sześciokrotnie jury miało satysfakcję przyznania dwóch medali złotych (1979, 1997, 2003, 2012, 2014, 2016), choć zdarzało się, że złotego medalu nie przyznawano wcale (także sześciokrotnie).

W 39 dotychczasowych edycjach Konkursu przewijała się bardzo różnorodna tematyka, zahaczająca o niemal wszystkie dziedziny matematyki: geometrię, algebrę, analizę matematyczną, rachunek prawdopodobieństwa, teorię grafów, logikę, teorię mnogości i jeszcze kilka innych. Nie narzuca tu żadnych ograniczeń ani regulamin, ani jury, albowiem na każdy temat można napisać ciekawą pracę. Temat może być efektem sugestii nauczyciela matematyki, można też takie sugestie odczytać w licznych artykułach Delty, można wreszcie wybrać temat wynikający z własnych zainteresowań. Warto spróbować!

***

Polscy matematycy, laureaci European Union Contest for Young Scientists

 • 1995, Newcastle III nagroda: Marcin Kowalczyk i Marcin Sawicki The force of a set and the Euler characteristics
 • 1996, Helsinki II nagroda: Maciej Kurowski i Tomasz Osman Common solution sets of real polynomials
 • 1998, Porto III nagroda: Grzegorz Kapustka i Michał Kapustka Some properties of polygons
 • 2000, Amsterdam wyróżnienie: Jakub Onufry Wojtaszczyk Divisions of a convex polygon into parallelograms
 • 2004, Dublin II nagroda: Marcel Kołodziejczyk The generalized counterfeit coin problem
 • 2006, Sztokholm I nagroda: Michał Marcinkowski On a geometric transformation relating the Euler and Nagel lines
 • 2008, Kopenhaga I nagroda: Magdalena Bojarska Hamiltonian cycles in generalized Halin graphs
 • 2011, Helsinki III nagroda: Michał Miśkiewicz The charm of the µ set
 • 2013, Praga nagroda specjalna: Aleksander Horawa Invariants of finite metric spaces