Przeskocz do treści

Delta mi!

XX OLIMPIADA INFORMATYCZNA

Krzysztof Diks

o artykule ...

  • Publikacja w Delcie: listopad 2012
  • Publikacja elektroniczna: 01-11-2012
  • Autor: Krzysztof Diks
    Afiliacja: Instytut Informatyki, Uniwersytet Warszawski
  • Wersja do druku [application/pdf]: (370 KB)
obrazek

Drodzy Czytelnicy Delty, przedstawiamy Wam zadania zawodów I stopnia jubileuszowej, XX Olimpiady Informatycznej. Tych z Was, którzy chcą wziąć udział w Olimpiadzie, zobowiązujemy do przeczytania „Zasad organizacji zawodów XX OI”, w których zawarte są najważniejsze informacje o tym, w jaki sposób należy przygotować swoje rozwiązania. Rozwiązania należy zgłaszać przez stronę sio.mimuw.edu.pl, na której znajdują się także wybrane odpowiedzi na pytania zawodników, narzędzia do sprawdzania rozwiązań pod względem formalnym oraz forum służące do wymiany doświadczeń między zawodnikami. Termin nadsyłania rozwiązań przedstawionych tu zadań I etapu upływa 12 listopada 2012 roku.

Jubileuszowa edycja Olimpiady skłania do pewnych podsumowań. W dotychczasowych edycjach wystartowało łącznie 16 830 zawodników. W finałach Olimpiady wystąpiło 1105 zawodników, a tytuł laureata uzyskało 374 zawodników. Reprezentanci Polski zdobyli na Międzynarodowej Olimpiadzie Informatycznej łącznie 85 medali: 32 złote, 31 srebrnych i 22 brązowe, i dwukrotnie, w 2006 i 2007 roku, zwyciężali w tych zawodach (odpowiednio: Filip Wolski i Tomasz Kulczyński). W nieoficjalnej klasyfikacji drużynowej wszech czasów Polska znajduje się na czwartym miejscu tych zawodów – za Chinami, Rosją i Stanami Zjednoczonymi – a w pierwszej dziesiątce najlepszych zawodników w historii tych zawodów jest aż trzech Polaków

  • Filip Wolski – 2. miejsce,
  • Andrzej Gąsienica-Samek – 4. miejsce,
  • Marcin Andrychowicz – 6. miejsce

W ciągu 19 lat istnienia Olimpiada wydała wiele materiałów edukacyjnych, do których zaliczają się książeczki zawierające opracowania zadań z kolejnych edycji Olimpiady oraz pięć książeczek ze zorganizowanych przez Polskę zawodów międzynarodowych, w tym tych najważniejszych – Międzynarodowej Olimpiady Informatycznej w 2005 roku. Materiały te są dostępne elektronicznie na oficjalnej stronie Olimpiady: oi.edu.pl. Istnieje także portal treningowy Olimpiady, main.edu.pl, na którym dostępne są kursy programowania i algorytmiki oraz możliwość rozwiązywania ponad 900 zadań z różnych zawodów informatycznych, w tym prawie wszystkich archiwalnych zadań z Olimpiady. Dziennie portal MAIN otrzymuje średnio kilkaset zgłoszeń, w tym od użytkowników zagranicznych – wiele zadań jest bowiem dostępnych także w angielskiej wersji językowej. Już od dziesięciu lat rozwiązania zawodników są sprawdzane za pomocą Systemu Internetowego Olimpiady (SIO), a w tej edycji Olimpiady zacznie być używany jego następca, system SIO2. Od niedawna działa portal treningowy dla uczniów i nauczycieli, szkopul.edu.pl.

Chciałbym jeszcze wspomnieć o tegorocznych sukcesach Polaków w zawodach międzynarodowych.

Wyjątkowo dobrym wynikiem Polaków zakończyła się Bałtycka Olimpiada Informatyczna (maj 2012) – Polacy zajęli całe podium! Trzy pierwsze miejsca zdobyli, i złote medale przywieźli do Polski, kolejno, zawodnicy: Krzysztof Pszeniczny, Szymon Stankiewicz i Karol Farbiś. Złoty medal uzyskał także Stanisław Dobrowolski, natomiast srebrne medale zdobyli Szymon Łukasz i Przemysław Jakub Kozłowski.

Na zakończonej w lipcu Olimpiadzie Informatycznej Krajów Europy Środkowej również wszyscy reprezentanci Polski zdobyli medale. Złoto (2. miejsce w łącznej klasyfikacji) uzyskał Mateusz Gołębiewski, srebrne medale przywieźli Wiktor Kuropatwa i Bartłomiej Dudek, a brąz zdobył Karol Farbiś.

W tym roku Międzynarodowa Olimpiada Informatyczna odbyła się wyjątkowo późno, bo pod koniec września. Nie przeszkodziło to reprezentantom Polski w osiągnięciu bardzo dobrych, a zarazem wyjątkowo równych, wyników. Z tych najbardziej prestiżowych zawodów dla licealistów złoty medal przywiózł Karol Farbiś (7. miejsce). Wszyscy pozostali członkowie reprezentacji – Wojciech Nadara, Wiktor Kuropatwa oraz Bartłomiej Dudek – zdobyli srebrne medale, w dwóch przypadkach ocierając się o złoto.

Ten rok okazał się dla Polaków bardzo udany także jeśli chodzi o zawody studenckie i zawody w kategorii „open”. Poza wspomnianym już w Delcie wicemistrzostwem świata w programowaniu zespołowym, jakie zdobyła drużyna Uniwersytetu Warszawskiego w składzie: Tomasz Kulczyński, Jakub Pachocki, Wojciech Śmietanka, jeden z jej członków odniósł też znaczący triumf w zawodach indywidualnych. Jakub Pachocki zwyciężył w tegorocznym finale konkursu Google Code Jam w Nowym Jorku, pokonując w kolejnych rundach eliminacyjnych łącznie 20 tysięcy programistów z całego świata. Był to drugi tak dobry występ Polaka w historii tych zawodów; siedem lat wcześniej triumfował w nich Marek Cygan. W chwili oddawania tego tekstu do druku w Orlando na Florydzie trwają finały konkursu TopCoder Open 2012, w których Polskę reprezentują obaj wspomniani tu zwycięzcy zawodów Google Code Jam oraz Marcin Andrychowicz – trzymamy kciuki za ich występ!

Na koniec chciałbym podziękować wypróbowanym przyjaciołom Olimpiady: Fundacji Rozwoju Informatyki – formalnemu organizatorowi, współorganizatorowi – firmie Asseco Poland SA, firmie Combidata Poland, a także naszym partnerom: Ogólnopolskiej Fundacji Edukacji Komputerowej oraz Ośrodkowi Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie.

prof. dr hab. Krzysztof Diks

Przewodniczący Komitetu Głównego

Olimpiady Informatycznej