Przeskocz do treści

Delta mi!

Jajo

Jerzy Tyszkiewicz

o artykule ...

  • Publikacja w Delcie: lipiec 2014
  • Publikacja elektroniczna: 01-07-2014
  • Wersja do druku [application/pdf]: (113 KB)

Od lat prowadzę ćwiczenia z przedmiotu Języki, Automaty i Obliczenia, w skrócie JAiO, zwanego potocznie „jajo”.

Ma on swój standardowy zbiór zadań, a w nim następujące pytanie-zadanie:

Zadanie. Czy istnieje taki nieregularny język math że math jest językiem regularnym?

Ma się rozumieć, odpowiedź należy uzasadnić.

obrazek

Długo by opowiadać, co to są języki, w tym języki regularne, co oznacza mnożenie języków (a tak naprawdę konkatenacja). Oczywiście, nie mogę tego wyjaśnić, bo wówczas Redakcja na pewno nie przyjęłaby mi tego artykułu do numeru pod hasłem „Jakie to proste”.

Jeśli jednak studenci nie wymyślą wystarczająco szybko jakiegoś innego rozwiązania, zaczynam udzielać im podpowiedzi. Tak się miło składa, że po kilku takich podpowiedziach zadanie w sam raz nadaje się do pokazania tutaj.

Wygląda ono wtedy tak:

Zadanie. Czy istnieje zbiór math  liczb naturalnych, który sam nie jest prawie-okresowy, ale zbiór math  jest prawie-okresowy?

Zbiór math jest okresowy, gdy dla pewnego math i każdej liczby naturalnej math mamy math Łatwo sobie taki zbiór wyobrazić: informacja o tym, które liczby naturalne z przedziału math należą do math determinuje go całkowicie, bo dalej ten sam szablon należy/nie należy powtarza się w nieskończoność – trochę jakby był namalowany na osi przez malarza, który ma wzorzysty wałek do malowania o obwodzie długości math Zbiór jest prawie-okresowy jeśli można go otrzymać ze zbioru okresowego przez dodanie lub usunięcie skończenie wielu elementów.

Teraz można już bardzo łatwo udowodnić, że taki zbiór math  istnieje.

Zacznijmy od math  Ten zbiór na pewno nie jest prawie-okresowy, bo odstępy pomiędzy jego kolejnymi elementami coraz bardziej rosną, a w zbiorze prawie-okresowym tak nie ma prawa być.

Przyjrzyjmy się teraz math

Niewątpliwie math  jest prawie-okresowy albo nie jest prawie-okresowy, ale sprawdzenie, która konkretnie z tych możliwości zachodzi, wymagałoby chyba trochę pracy. Na szczęście możemy się obyć bez tego.

W pierwszym przypadku, gdy math  jest prawie-okresowy, żądanym przykładem jest zbiór  math

W drugim przypadku żądanym przykładem jest zbiór  math (wówczas nie jest on prawie-okresowy). Zastanówmy się, dlaczego zbiór math  na pewno jest prawie-okresowy.

Otóż math  Teraz przypominamy sobie twierdzenie Lagrange’a, mówiące, że

Twierdzenie. każda liczba naturalna jest sumą czterech kwadratów liczb naturalnych.

A zatem zdefiniowany w skomplikowany sposób zbiór math  to po prostu math a ten jest oczywiście prawie-okresowy, a nawet okresowy.

To już koniec dowodu istnienia, i to bez definitywnego wskazania żadnego przykładu.

No właśnie: czy umiesz, Czytelniku, podać konkretny przykład takiego zbioru  math  Jeśli nie, kliknij tutaj.