Przeskocz do treści

Delta mi!

Niebo jak własna kieszeń

Niebo w lipcu

Karolina Bąkowska

o artykule ...

  • Publikacja w Delcie: lipiec 2016
  • Publikacja elektroniczna: 1 lipca 2016
  • Autor: Karolina Bąkowska
    Afiliacja: doktorantka, Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika, Warszawa
obrazek

By NASA, ESA, and A. Simon (Goddard Space Flight Center)

4 VII, czyli w amerykański Dzień Niepodległości, Ziemia znajdzie się w aphelium, czyli w punkcie największego oddalenia od swojej gwiazdy macierzystej (około 1,017 jednostki astronomicznej, czyli 152,1 mln km). Tej samej nocy przypada lipcowy nów Księżyca, natomiast pełnia naszego naturalnego satelity będzie miała miejsce 19 VII.

Sympatykom obserwacji planet polecamy Jowisza, który 9 VII znajdzie się o stopień na północ od Księżyca. Zjawisko będzie można podziwiać w godzinach wieczornych, patrząc w kierunku zachodniego nieba; Jowisza znajdziemy wtedy na tle gwiazdozbioru Lwa. Natomiast w drugiej połowie miesiąca (23 VII) Neptun zbliży się do Księżyca na stopień od strony południowej. Wystarczy popatrzeć na gwiazdozbiór Wodnika, czyli w kierunku południowo-wschodniego nieba.

obrazek

Justin Cowart, The Planetary Society

Ceres

Justin Cowart, The Planetary Society

Ceres

Obserwatorom wyposażonym w małe instrumenty optyczne polecamy w lipcu kilka najjaśniejszych planetek. Planeta karłowata (1) Ceres osiągnie jasność maksymalną wynoszącą około  m |7,5 dopiero w październiku, kto jednak lubi prowadzić jej obserwacje w trakcie wakacji letnich, może jej szukać w rejonie gwiazdozbioru Ryb. Jasność Ceres w lipcu wynosić będzie |9m. Warto pamiętać, że Ceres, która została odkryta w Nowy Rok 1 stycznia 1801 roku, początkowo zaklasyfikowana została jako kolejna planeta Układu Słonecznego. Obiekt ten, mający prawie 1000 km średnicy, znajduje się w obszarze pasa planetoid leżącego między orbitami Marsa i Jowisza. W połowie XIX wieku Ceres została przeklasyfikowana na planetoidę, a w roku 2006 na mocy decyzji Międzynarodowej Unii Astronomicznej stała się, tak jak Pluton, planetą karłowatą.

obrazek

By Astronomical Institute of the Charles University: Josef Ďurech, Vojtěch Sidorin

Planetoida (349) Dembowska

By Astronomical Institute of the Charles University: Josef Ďurech, Vojtěch Sidorin

Planetoida (349) Dembowska

W trakcie lipcowych krótkich nocy dobrym celem obserwacji będzie znajdująca się w obszarze gwiazdozbioru Koziorożca planetoida (349) Dembowska z jasnością około |10m. Jej nazwa pochodzi od włoskiego astronoma o polskim pochodzeniu Herkulesa Dembowskiego. Planeta ma żeńską nazwę, gdyż wtedy tylko takie formy nazewnictwa były przyjęte do oznaczania nowych małych planetek. W pierwszej połowie lipca warto także zwrócić uwagę na planetoidę (8) Flora, która z taką samą jasnością jak Dembowska będzie możliwa do odnalezienia na tle gwiazdozbioru Węża. Pod koniec miesiąca można prowadzić także obserwacje (2) Pallas, która 29 VII osiągnie jasność  m 9,4 i znaleźć ją będzie można w okolicach słabo widocznego gwiazdozbioru Źrebięcia.

obrazek

By NASA, ESA, and A. Simon (Goddard Space Flight Center)

W lipcu warto zwrócić uwagę na doniesienia dotyczące Juno, będącej bezzałogową sondą kosmiczną NASA, której zadaniem jest badanie Jowisza. Sonda ta wystrzelona została 5 sierpnia 2011 roku, a 5 lipca wejdzie na orbitę Jowisza. Jej położenie oraz informacje dotyczące misji warto śledzić na stronie NASA. Juno w ramach swojej misji wykona 33 loty wokół planety w ciągu roku, z których każdy będzie trwał 11 dni. Koniec misji zapowiada się spektakularnie: sonda spłonie w atmosferze Jowisza.