Przeskocz do treści

Delta mi!

Ogródek Gardnera

Kilka zadań, o których...

Krzysztof Ciesielski

o artykule ...

  • Publikacja w Delcie: czerwiec 2012
  • Publikacja elektroniczna: 02-06-2012
  • Autor: Krzysztof Ciesielski
    Afiliacja: Instytut Matematyki, Uniwersytet~Jagielloński

Na IV Konferencji Stowarzyszenia Edukacji Matematycznej miałem przyjemność mówić o matematycznych zadaniach „o których nie wiedzieliście, że o nich nie wiedzieliście”. Sformułowanie to nawiązuje do niedawno przełożonej na język polski książki Johna Barrowa 100 essential things you didn’t know you didn’t know...

Tytuł tej książki w polskim przekładzie brzmi, nie wiedzieć czemu, Jak wygrać na loterii? Czyli z matematyką na co dzień. Poniżej – kilka spośród zadań, o których tam mówiłem.

Niech „pomocą” będzie fakt, że podane zostaną nie tyle pełne rozwiązania, co szkice czy istotne wskazówki (ale do rozwiązania raczej wystarczające). Mam jednak do Czytelników prośbę – by klikali w rozwiązanie dopiero w ostateczności. Wielką radość może sprawić satysfakcja osiągnięta dzięki samodzielnemu rozwiązaniu niestandardowego zadania.

Często urok zadania można docenić dopiero wtedy, gdy się nad tym zadaniem trochę (być może „całkiem spore trochę”) myślało. Na konferencji można było uczestników do tego zachęcić, wręczając im kartkę z tematami zadań wieczorem, w przeddzień referatu. W tekście wydrukowanym w miesięczniku – zamieszczone odpowiedzi często wręcz kuszą, by na nie rzucić okiem.