Przeskocz do treści

Delta mi!

Matematyka jest jedna: wielomiany mogą wszystko

Tomasz Kobos

o artykule ...

  • Publikacja w Delcie: wrzesień 2015
  • Publikacja elektroniczna: 31 sierpnia 2015
  • Autor: Tomasz Kobos
    Afiliacja: doktorant, Instytut Matematyki, Uniwersytet Jagielloński

Jednomiany postaci  n f (x ) = x są jednymi z pierwszych funkcji rzeczywistych, z którymi mamy do czynienia w naszym matematycznym życiu. Odrobinę później poznajemy ich kombinacje o współczynnikach rzeczywistych, czyli tytułowe wielomiany. Jest więc to pojęcie elementarne, które powinno być doskonale znane każdemu maturzyście. Tym bardziej może zadziwiać, jak często wielomiany i ich podstawowe własności stanowią klucz do wielu trudnych problemów, które na pozór nic z wielomianami wspólnego nie mają. Zaprezentujemy to na przykładach z algebry, teorii liczb i kombinatoryki.

Powyższy przykład z całą pewnością nie był zaskakujący dla ekspertów, gdyż pomysł skorzystania z wielomianu pomocniczego nasuwał się praktycznie sam. Kolejne zadanie jest dużo bardziej intrygujące.

O trudności kolejnego zadania niech świadczy fakt, że na Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej zostało ono rozwiązane jedynie przez 5 osób.

Kolejny problem jest jednym z najbardziej zadziwiających, które autor artykułu napotkał w życiu. Aby w pełni go docenić, zdecydowanie należy się z nim wypróbować wcześniej na własną rękę - do czego bardzo zachęcamy!

Przykłady zaprezentowane w artykule stanowią jedynie absolutny wierzchołek góry lodowej, którą stanowią możliwe zastosowania wielomianów w różnych dziedzinach matematyki. Tradycyjnie już oferujemy dwa zadania do samodzielnego rozwiązania. Mamy nadzieję, że pomogą one Czytelnikowi skorzystać z wielomianów w jeszcze wielu kolejnych problemach.