Przeskocz do treści

Delta mi!

Stowarzyszenie na rzecz Edukacji Matematycznej

MiNI Matematyka

Barbara Roszkowska-Lech

o artykule ...

  • Publikacja w Delcie: grudzień 2015
  • Publikacja elektroniczna: 30-11-2015
obrazek

Jednym z celów statutowych Stowarzyszenia na rzecz Edukacji Matematycznej jest wspieranie i rozwijanie zainteresowań młodzieży szkolnej w zakresie matematyki. Realizując ten cel, członkowie Stowarzyszenia aktywnie uczestniczą w różnych działaniach popularyzujących matematykę.

W roku 2010 na Wydziale Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej powstał pomysł zorganizowania zajęć z matematyki dla uczniów szkół warszawskich. Matematycy, którzy podjęli się tego zadania, prowadzili już wcześniej zajęcia oraz indywidualny tutoring w programie "Mazowieckie talenty", skierowanym do uczniów szkół województwa mazowieckiego. Także szkoły warszawskie zgłaszały zapotrzebowanie na zajęcia popularyzujące matematykę. Projektem prowadzenia zajęć z matematyki dla uczniów zainteresowało się Biuro Edukacji Miasta Stołecznego Warszawy i tak, w dniu 13 marca 2010 roku zainaugurowała swoją działaność MiNI Akademia Matematyki.

obrazek

Rok szkolny 2015/2016 na MiNI Akademii Matematyki rozpocznie się 10 października 2015 roku

Rok szkolny 2015/2016 na MiNI Akademii Matematyki rozpocznie się 10 października 2015 roku

Zajęcia z matematyki w ramach MiNI Akademii adresowane są do uczniów szkół ponadgimnazjalnych, nauczycieli i pasjonatów matematyki. Celem tych zajęć jest popularyzacja matematyki, pokazanie jej piękna oraz zachęcenie do studiowania na kierunkach ścisłych i technicznych. Zajęcia odbywają się w niektóre soboty, a każde spotkanie składa się z dwóch części: wykładu, w którym uczestniczy od 80 do 250 uczniów, oraz warsztatów w mniejszych grupach, podczas których uczniowie samodzielnie rozwiązują problemy dotyczące tematyki wykładu. Projekt jest współfinansowany przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, a zajęcia przygotowują i prowadzą pracownicy, doktoranci oraz studenci Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych. Do tej pory odbyło się prawie 50 wykładów z różnych działów matematyki.

W dniu 15 maja 2015 roku w trakcie Pikniku Naukowego zorganizowanego z okazji 100-lecia odnowienia tradycji Politechniki Warszawskiej odbyła się uroczystość zakończenia roku szkolnego 2014/2015 na MiNI Akademii Matematyki. Wykładu prof. Krzysztofa Chełmińskiego "W geometrii odpowiedni rysunek to połowa sukcesu" wysłuchało ponad 250 uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Po wykładzie Dziekan Wydziału MiNI, prof. Irmina Herburt, najbardziej aktywnym i wytrwałym uczestnikom zajęć wręczyła dyplomy oraz nagrody książkowe. Dyplomami i honorowymi tytułami wyróżniono też szkoły, których uczniowie byli najaktywniejszymi uczestnikami zajęć MiNI Akademii.

MiNI Akademia Matematyki nie jest jedyną propozycją Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych PW adresowaną do młodzieży szkolnej. Znacznie szerszy, bo ogólnopolski zasięg ma Powszechny Internetowy Konkurs z matematyki. Specyfika tego konkursu polega na tym, że poszczególne etapy uczestnicy pokonują w domu, przy komputerze rozwiązując co najmniej 60 zadań o różnym stopniu trudności. Dopiero runda finałowa odbywa się w kontrolowanych warunkach. W kwietniu 2015 roku odbyły się szesnaste już zawody finałowe.

Poniżej prezentujemy zadanie, które okazało się najtrudniejszym zadaniem ostatniego finału. Poprawnie rozwiązało je zaledwie kilku uczestników.