Przeskocz do treści

Delta mi!

Deltoid

Kolorowa płaszczyzna

Joanna Jaszuńska

o artykule ...

  • Publikacja w Delcie: grudzień 2018
  • Publikacja elektroniczna: 30 listopada 2018
  • Wersja do druku [application/pdf]: (66 KB)

Większości problemów otwartych współczesnej matematyki nie da się zrozumieć bez zaawansowanej wiedzy, ale zdarzają się też takie, których sformułowania są zupełnie elementarne. Poniższa seria zadań prowadzi do jednego z nich.

Podsumowując, jeśli każdy punkt płaszczyzny pomalowano jednym z |n kolorów, to dla n = 1,2,3 muszą istnieć dwa punkty odległe o 1 i tego samego koloru, dla n ⩾ 7 nie muszą i jeśli dla pewnego n nie muszą, to dla większych n też nie muszą. Liczba chromatyczna płaszczyzny χ (R2) to najmniejsza wartość n, dla której rozważane punkty nie muszą istnieć; powyżej uzasadniliśmy, że |4⩽ χ(R2) ⩽ 7.

Dokładna wartość  2 χ (R ) nie jest znana, jest to tzw. problem Hadwigera-Nelsona. Sformułowanie i powyższe rezultaty pochodzą z lat 1950-60 i do niedawna nic więcej nie było wiadomo. W kwietniu 2018 roku Aubrey de Grey opublikował w internecie pracę [AdG], w której udowodnił, że  2 χ(R )⩾ 5. Skonstruował graf o 1581 wierzchołkach i 7877 krawędziach długości 1 i pokazał (wspomagając się komputerem), że nie da się pomalować jego wierzchołków czterema kolorami bez krawędzi o jednobarwnych końcach. Dowód ten szybko sprawdzono, a następnie w ramach internetowego projektu Polymath 16 [P16] ruszyły zbiorowe poszukiwania mniejszego grafu o tej własności (najlepiej nie wymagającego komputera do badania go). We wrześniu 2018 roku najmniejszy znany taki graf miał 553 wierzchołki i 2722 krawędzie.