Przeskocz do treści

Delta mi!

Marian Smoluchowski

Osiemdziesiąt lat temu zmarł Marian Smoluchowski

Bogdan Cichocki

o artykule ...

  • Publikacja w Delcie: grudzień 1997
  • Publikacja elektroniczna: 24 sierpnia 2017
  • Autor: Bogdan Cichocki
    Afiliacja: Instytut Fizyki Teoretycznej Uniwersytetu Warszawskiego
obrazek

wikipedia

Marian Smoluchowski (1872-1917)

wikipedia

Marian Smoluchowski (1872-1917)

Władysław Natanson przemawiając na jego pogrzebie w imieniu Akademii Umiejętności powiedział: "W pełni sił, w rozkwicie twórczości, odchodzi od nas jeden z najświetniejszych umysłów, którymi chlubiliśmy się w naszej Rzeczypospolitej Nauk. Marian Smoluchowski zapisał swe imię niezatartymi zgłoskami w dziejach poznania i pojmowania Natury. Zebrał bogaty plon odkryć, rzucił hojny siew myśli, których owoce przypadną pokoleniom następnym."

W wielu znaczących czasopismach naukowych ukazały się artykuły po śmierci Smoluchowskiego napisane przez wielkich fizyków.

Arnold Sommerfeld pisał: "Wyrwany został z pełni twórczej pracy. Nikt nie zastąpi jego subtelnego umysłu." W entuzjastycznie napisanym artykule Hendrik A. Lorenz stwierdzał: "Podziwialiśmy w Smoluchowskim wznoszącą się gwiazdę, której wielkość wzrastała z każdym krokiem, z każdą pracą." A Albert Einstein ubolewał, że "Zbyt wcześnie przeciął los jego natchnioną działalność jako badacza i nauczyciela" i dodawał "dzierżmy wysoko jego wzór i dzieło!"