Przeskocz do treści

Delta mi!

Marian Smoluchowski

Setna rocznica śmierci Mariana Smoluchowskiego

Szymon Charzyński

o artykule ...

  • Publikacja elektroniczna: 7 października 2017
  • Autor: Szymon Charzyński
    Afiliacja: Wydział Matematyczno-Przyrodniczy Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego
obrazek

Marian Smoluchowski

Marian Smoluchowski

5 września 1917 roku, śmierć 45 letniego Mariana Smoluchowskiego przerwała nagle jego błyskotliwą działalność naukową, obejmującą wiele dziedzin fizyki. Marian Smoluchowski jest uważany za jednego z najwybitniejszych polskich fizyków (przez niektórych za najwybitniejszego) i jednego z najpoważniejszych polskich kandydatów do Nagrody Nobla, na otrzymanie której szanse przekreśliła przedwczesna śmierć.

Prace Smoluchowksiego miały przełomowe znaczenie, między innymi, dla rozwoju teorii atomistycznej i przyczyniły się w istotny sposób do rozstrzygnięcia sporu między zwolennikami a przeciwnikami teorii atomistycznej na korzyść atomistów. Jego wkład w rozwój fizyki doceniali najwięksi współcześni mu badacze, czemu dali wyraz w licznych artykułach, które ukazały się po jego śmierci w znaczących czasopismach naukowych. Albert Einstein ubolewał, że "Zbyt wcześnie przeciął los jego natchnioną działalność jako badacza i nauczyciela" i dodawał "dzierżmy wysoko jego wzór i dzieło!"

O życiu i osiągnięciach naukowych Mariana Smoluchowskiego pisaliśmy wielokrotnie. Specjalny numer Delty z grudnia 1997 roku w całości poświęcony był naszemu wybitnemu badaczowi. Zapraszamy do lektury.